| Product Code | SPU200SL |
|---|---|
| GTIN | 5060750321713 |
| Brand | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Manufacturer’s Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 876 |
| Dimensions (mm) | W900 x D700 x H876 |
| Packed Dimensions (mm) | W950 x D750 x H950 |
| Product Weight | 76kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 240 |
| Gross Capacity (Litres) | 240 |
| Castors | No |
| Climate Class | 4 |
| Cooling Type | Static cooling with fan |
| Defrost Type | Automatic |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Insulation | 35mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient | 30°C at 55% relative humidity |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Suitable for Outbuilding / Garage | No |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Stainless Steel Lid | No |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
Sterling Pro Cobus SPU200SL 2 Door Saladette Hinged Lid & Chop Board, 240 Litres
£965.30 £804.42 (ex. VAT)
Product code: SPU200SL
The Sterling Pro SPU200SL saladette counter is perfect for the quick preparation of sandwiches, salads and pizzas. The retractable lid gives access to your chilled fresh ingredients while the polycarbonate chopping board is the perfect place to build your finished products. The fan-assisted cooling system keeps everything inside the fridge safely chilled and the catering-grade stainless steel construction allows for easy cleaning.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
1 review for Sterling Pro Cobus SPU200SL 2 Door Saladette Hinged Lid & Chop Board, 240 Litres
Add a review Cancel reply
Related products
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU200SL 2 Door Hinged Lid & Chop Board Saladette Counter, 240 Litres
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3832GR 2 Door Refrigerated Saladette Preparation Counter, 300 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU201-4D Undermounted Counter 4 Drawers, 220 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU903PZ 3 Door Pizza Counter Granite Top 8 x GN1/6, 402 Litres
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3858GR 3 Door Refrigerated Marble-Top Saladette Preparation Counter, 380 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Green SPIZ-135 2 Door Refrigerated Preparation Counter
Pizza & Saladette

















Max G. –
Really good quality. We compared several options and this was the right choice.