| Product Code | SPU201-2D |
|---|---|
| GTIN | 5060750321744 |
| Brand | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Manufacturer’s Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Dimensions (mm) | W900 x D700 x H850 |
| Packed Dimensions (mm) | W950 x D750 x H910 |
| Product Weight | 86kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 230 |
| Gross Capacity (Litres) | 230 |
| Castors | No |
| Climate Class | 4 |
| Cooling Type | Static cooling with fan |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | C |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Insulation | 35mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient | 30°C at 55% relative humidity |
| Net Capacity | 198 Litres |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Suitable for Outbuilding / Garage | No |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Stainless Steel Lid | No |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
Sterling Pro Cobus SPU201-2D Undermounted Counter 2 Drawers 1 Door, 230 Litres
£1,124.71 £937.26 (ex. VAT)
Product code: SPU201-2D
The Sterling Pro SPU201-2D refrigerated counter is designed to keep your fresh ingredients safely chilled without costing the earth. The combination of drawers and doors gives extra flexibility to your storage capacity. Using the most efficient environmentally friendly refrigerant the SPU201-2D will minimise running costs while the catering-grade stainless steel construction allows for hygienic food preparation.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
1 review for Sterling Pro Cobus SPU201-2D Undermounted Counter 2 Drawers 1 Door, 230 Litres
Add a review Cancel reply
Related products
Pizza & Saladette
Sterling Pro Green SPIZ-135 2 Door Refrigerated Preparation Counter
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU201-4D Undermounted Counter 4 Drawers, 220 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU200SL 2 Door Hinged Lid & Chop Board Saladette Counter, 240 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU903PZ 3 Door Pizza Counter Granite Top 8 x GN1/6, 402 Litres
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3869GR 3 Door Refrigerated Saladette Preparation Counter, 380 Litres
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3832GR 2 Door Refrigerated Saladette Preparation Counter, 300 Litres
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3858GR 3 Door Refrigerated Marble-Top Saladette Preparation Counter, 380 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU201 2 Door Undermounted Counter, 240 Litres















Rahul D. –
Works great. Temperature holds steady even on busy service days.