| Product Code | SPU201 |
|---|---|
| GTIN | 5060750321737 |
| Brand | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Manufacturer’s Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Dimensions (mm) | W900 x D700 x H850 |
| Packed Dimensions (mm) | W950 x D750 x H910 |
| Product Weight | 76kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 240 |
| Gross Capacity (Litres) | 240 |
| Castors | No |
| Climate Class | 4 |
| Cooling Type | Static cooling with fan |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | C |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Insulation | 35mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient | 30°C at 55% relative humidity |
| Net Capacity | 198 Litres |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Suitable for Outbuilding / Garage | No |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Stainless Steel Lid | No |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
Sterling Pro Cobus SPU201 2 Door Undermounted Counter, 240 Litres
£1,007.81 £839.84 (ex. VAT)
Product code: SPU201
The Sterling Pro SPU201 refrigerated counter is designed to keep your fresh ingredients safely chilled without costing the earth. The compact designs makes it the perfect choice for smaller catering environments or anywhere that needs extra storage and prep capacity. Using the most efficient environmentally friendly refrigerant the SPU201 will minimise running costs while the catering-grade stainless steel construction allows for hygienic food preparation.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
1 review for Sterling Pro Cobus SPU201 2 Door Undermounted Counter, 240 Litres
Add a review Cancel reply
Related products
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU200SL 2 Door Hinged Lid & Chop Board Saladette Counter, 240 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Cobus SPU200PZ 2 Door Prep Counter 5 x GN1/6, 240 Litres
Pizza & Saladette
Sterling Pro Green SPIZ-135 2 Door Refrigerated Preparation Counter
Pizza & Saladette
Sterling Pro Green SPI-8-250-37 Granite Top Pizza Counter with 3 Doors & 7 Drawers
Pizza & Saladette
Pizza & Saladette
Ice-A-Cool ICE3831GR 2 Door Marble Top Saladette Counter, 300 Litres

















Tanvi W. –
Exactly as described. Solid and reliable — just what a busy kitchen needs.