- Spray system
- Solid ice cools quickly and melts slowly
- Insulated storage bin
- Stainless steel construction
- 30kg output per 24 hours
- 10kg Storage Capacity
- Produces solid cubes of crystalline ice that cool quickly and melt slowly
- Non-toxic antibacterial plastic interior for improved insulation & hygiene
DC DC30-10A Self Contained Classic Icemaker – 30kg Output / 10kg Storage
£1,363.82 £1,136.52 (ex. VAT)
Product code: DC30-10A
Using the latest spray technology water is sprayed into ice moulds at subzero temperatures, building up layer upon layer of dense, crystalline ice.
The DC DC30-10A Self Contained Classic Icemaker is constructed using catering grade stainless steel for strength and hygiene, while the insulated storage bin is constructed using non-toxic antibacterial plastic for improved insulation and hygiene.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
Specification
| Product Code | DC30-10A |
|---|---|
| Brand | DC |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Manufacturer’s Warranty | 3 Years Parts Only |
| Dimensions (mm) | W465 x D517 x H692 |
| Adjustable Shelves | No |
| Gross Capacity | 10kg |
| Castors | No |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Interior Finish | Stainless Steel / Non-toxic Antibacterial Plastic |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Suitable for Outbuilding / Garage | No |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Output Production | 30kg/24hrs |
| Stainless Steel Lid | No |
Downloads
DC DC30-10A Self Contained Classic Icemaker – 30kg Output / 10kg Storage
File size: 175.7 KB
“Solid cubes of crystalline ice that cools quickly and melts slowly – suitable for bars, night clubs, pubs, restaurants, healthcare industries, educational facilities, hotels and supermarkets.”








Shreya V. –
Good value and well made. No complaints at all.