- Stainless Steel exterior
- 12-13kg bin capacity
- 28kg/24hrs daily production
- 0.385kWh/24hrs energy usage
- 300g charging volume
- Ice Type: Bullet
- Ice Size adjustable from W16mm-38mm x H42mm
- Ice Weight: 18 – 32 grams
- R452a refrigerant
Masterfrost C250FA Professional Ice Maker, 28kg/24hrs
£981.00 £817.50 (ex. VAT)
Product code: C250FA
The Masterfrost C250FA Professional Ice Maker is perfect for environments such as restaurants, clubs, pubs, hotels and cafes while being designed with an energy saving patented waste heat recovery system, this stylish unit can save up to 20% on electrical costs.
3 - 5 days shipping
Category: Ice Machine
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
Specifications
| Product Code | C250FA |
|---|---|
| GTIN | 5060763250031 |
| Brand | Masterfrost |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Manufacturer’s Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Width (mm) | 400 |
| Depth (mm) | 460 |
| Height (mm) | 670 |
| Dimensions (mm) | W400 x D460 x H670 |
| Product Weight | 32kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Adjustable Shelves | No |
| Gross Capacity | 12-13kg |
| Castors | No |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Ice Type | Bullet Ice |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Suitable for Outbuilding / Garage | No |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Output Production | 28kg/24hrs |
| Refrigerant | R452a |
| Stainless Steel Lid | No |
Downloads
Masterfrost C250FA Professional Ice Maker, 28kg/24hrs
21st September 2021
Â
1 review for Masterfrost C250FA Professional Ice Maker, 28kg/24hrs
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 5 out of 5
£1,238.06 £1,031.72 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£1,292.98 £1,077.48 (ex. VAT)
Sale!
Rated 5 out of 5
Rated 5 out of 5
£1,363.82 £1,136.52 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£1,598.40 £1,332.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£1,326.62 £1,105.52 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£1,553.40 £1,294.50 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£1,098.14 £915.12 (ex. VAT)












Omar A. –
Good product. Temperature accuracy is spot on for our requirements.