Scotsman TC180-LR Cubelet Ice Dispenser, 120kg/24hrs Output / 9kg Storage
£8,564.40 £7,137.00 (ex. VAT)
The Scotsman TC180-LR produces 120kg of compressed flake ice daily with a 9kg storage capacity, delivering the driest, hardest ice form available for self-service beverage dispensing and modern foodservice operations. At £7,137.00, this automatic dispenser reduces labour costs whilst meeting high-volume demand in busy commercial kitchens and bars.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
| SKU | TC180-LR |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Manufacturer | Scotsman |
| Width (mm) | 390 |
| Depth (mm) | 663 |
| Height (mm) | 874 |
| Dimensions (mm) | W390 x D663 x H874 |
| Packed Dimensions (mm) | W460 x D730 x H1040 |
| Product Weight (Kg) | 64.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 73kg |
| Gross Capacity | 9kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Cubed Ice |
| Energy Consumption per 24hr | 14.5 |
| Output | 120kg per 24hrs |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R134a |
| Total Electrical Load | 670W |
| Voltage | 230V |
1 review for Scotsman TC180-LR Cubelet Ice Dispenser, 120kg/24hrs Output / 9kg Storage
Add a review Cancel reply
Related products
Ice Makers
Ice Makers
Hoishizaki IM-30CWPE Cube Self Contained Icemaker Large Cube 32kg per 24hr / 11.5kg Storage
Ice Makers
Hoshizaki IM-30CWNE-HC-25 Self Contained Cube Ice Maker, 25kg/24hrs Output / 11.5kg Storage
Ice Makers




Kunal S. –
Reliable kit. We have ordered from here multiple times and always satisfied.