Hoshizaki IM-240DWPE-U UltraCube Modular and Stackable Icemaker Large Cube 209kg per 24hr
£8,313.60 £6,928.00 (ex. VAT)
The Hoshizaki IM-240DWPE-U UltraCube produces 209 kg of large ice cubes per 24 hours with a modular, stackable design that fits compact kitchen spaces at 1084 x 700 x 500 mm. Built to the specifications commercial kitchens depend on, this icemaker delivers consistent cube quality for high-volume service operations.
3 - 5 days shipping
SKU: IM-240DWPE-U
Categories: Ice Makers, Storage Refrigeration
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
The Hoshizaki IM-240DWPE-U is an UltraCUBE modular ice maker that produces 209 kg of large ice cubes per 24 hours. Measuring 1084 x 700 x 500 mm, this stackable unit combines the reliable performance of Hoshizaki’s standard Cube model with enhanced hygiene features. The integrated UV cleaning system uses UV light to reduce bacterial growth and contamination in the water tank and standing water, delivering cleaner, safer ice for your business.
| SKU | IM-240DWPE-U |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| Manufacturer | Hoshizaki |
| Width (mm) | 1084 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 500 |
| Dimensions (mm) | W1084 x D700 x H500 |
| Packed Dimensions (mm) | W1196 x D825 x H640 |
| Product Weight (Kg) | 82.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 97kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Cubed Ice |
| Output | 209kg per 24hrs |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Voltage | 220 – 240V |
1 review for Hoshizaki IM-240DWPE-U UltraCube Modular and Stackable Icemaker Large Cube 209kg per 24hr
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 5 out of 5
£2,371.20 £1,976.00 (ex. VAT)
Ice Makers
Hoshizaki IM-30CNE-HC-25 Self Contained Cube Ice Maker, 25kg/24hrs Output / 11.5kg Storage
Rated 5 out of 5
£2,433.60 £2,028.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,359.20 £1,966.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,715.60 £2,263.00 (ex. VAT)
Ice Makers
Rated 5 out of 5
£1,008.00 £840.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,208.00 £1,840.00 (ex. VAT)
Ice Makers
Rated 5 out of 5
£528.00 £440.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,371.20 £1,976.00 (ex. VAT)









Joanne P. –
Solid piece of equipment. Exactly what a professional kitchen needs.