Hoshizaki IM-240APE-U-23 UltraCube Modular Icemaker Medium Cube 190kg per 24hr
£8,683.20 £7,236.00 (ex. VAT)
The Hoshizaki IM-240APE-U-23 UltraCube modular icemaker produces 190 kg of medium ice cubes daily, delivering the consistent quality Hoshizaki is known for in hospitality and food service operations. Compact at 560 x 700 x 880 mm, this unit integrates easily into existing refrigeration systems whilst maintaining reliable performance in high-volume environments.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
| SKU | IM-240APE-U-23 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| Manufacturer | Hoshizaki |
| Width (mm) | 560 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 880 |
| Dimensions (mm) | W560 x D700 x H880 |
| Packed Dimensions (mm) | W665 x D820 x H1054 |
| Product Weight (Kg) | 69.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 89kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Cubed Ice |
| Output | 190kg per 24hrs |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Voltage | 220 – 240V |
1 review for Hoshizaki IM-240APE-U-23 UltraCube Modular Icemaker Medium Cube 190kg per 24hr
Add a review Cancel reply
Related products
Ice Makers
Hoishizaki IM-30CWPE Cube Self Contained Icemaker Large Cube 32kg per 24hr / 11.5kg Storage
Ice Makers
Ice Makers
Hoshizaki IM-30CWNE-HC-25 Self Contained Cube Ice Maker, 25kg/24hrs Output / 11.5kg Storage
Ice Makers
Ice Makers
Hoshizaki IM-30CNE-HC-25 Self Contained Cube Ice Maker, 25kg/24hrs Output / 11.5kg Storage










Gideon W. –
Good sturdy unit. Straightforward to set up and works reliably.