Hoshizaki IM-240XWPE-U UltraCube Modular and Stackable extension Icemaker Large Cube 209kg per 24hr
£8,313.60 £6,928.00 (ex. VAT)
The Hoshizaki IM-240XWPE-U UltraCube ice maker produces 209 kg of large cubes daily and features a modular, stackable design that allows you to expand capacity as your operation grows. Built to Hoshizaki’s established standards for reliability, this unit measures 1084 x 700 x 500 mm and integrates seamlessly into existing kitchen systems.
3 - 5 days shipping
SKU: IM-240XWPE-U
Categories: Ice Makers, Storage Refrigeration
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
The Hoshizaki IM-240XWPE-U is a modular and stackable ice maker producing 209 kg of large cube ice per 24 hours. Measuring 1084 x 700 x 500 mm, this UltraCUBE model incorporates UV cleaning technology that uses UV-light flashes to sanitise the water tank and prevent contamination, delivering consistently clean ice. The unit combines reliable ice production with enhanced hygiene standards suitable for busy commercial kitchens, restaurants and food service operations.
| SKU | IM-240XWPE-U |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| Manufacturer | Hoshizaki |
| Width (mm) | 1084 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 500 |
| Dimensions (mm) | W1084 x D700 x H500 |
| Packed Dimensions (mm) | W1196 x D825 x H640 |
| Product Weight (Kg) | 78.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 94kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Cubed Ice |
| Output | 209kg per 24hrs |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Voltage | 220 – 240V |
1 review for Hoshizaki IM-240XWPE-U UltraCube Modular and Stackable extension Icemaker Large Cube 209kg per 24hr
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 5 out of 5
£1,728.00 £1,440.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,136.00 £1,780.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,388.00 £1,990.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,359.20 £1,966.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,160.00 £1,800.00 (ex. VAT)
Ice Makers
Hoshizaki IM-30CWNE-HC-25 Self Contained Cube Ice Maker, 25kg/24hrs Output / 11.5kg Storage
Rated 5 out of 5
£2,716.80 £2,264.00 (ex. VAT)
Ice Makers
Rated 5 out of 5
£528.00 £440.00 (ex. VAT)
Rated 5 out of 5
£2,715.60 £2,263.00 (ex. VAT)








Thaddeus R. –
Pleased with this. Easy to maintain and looks the part in our kitchen.