Hoshizaki IM-240DWPE-U-23 UltraCube Modular and Stackable Icemaker Medium Cube 190kg per 24hr
£8,515.20 £7,096.00 (ex. VAT)
The Hoshizaki IM-240DWPE-U-23 UltraCube produces 190 kg of medium ice cubes daily and features a modular, stackable design to suit tight kitchen spaces whilst maintaining the reliable quality Hoshizaki ice is known for. Its compact 1084 x 700 x 500 mm footprint makes it ideal for bars, restaurants, and food service operations requiring consistent ice supply without sacrificing valuable counter or floor space.
3 - 5 days shipping
Flexible Payments
Pay your way. Simple options.
| SKU | IM-240DWPE-U-23 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| Manufacturer | Hoshizaki |
| Width (mm) | 1084 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 500 |
| Dimensions (mm) | W1084 x D700 x H500 |
| Packed Dimensions (mm) | W1196 x D825 x H640 |
| Product Weight (Kg) | 74.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 88kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Cubed Ice |
| Output | 190kg per 24hrs |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Voltage | 220 – 240V |
1 review for Hoshizaki IM-240DWPE-U-23 UltraCube Modular and Stackable Icemaker Medium Cube 190kg per 24hr
Add a review Cancel reply
Related products
Ice Makers
Ice Makers
Ice Makers
Ice Makers
Ice Makers
Hoishizaki IM-30CWPE Cube Self Contained Icemaker Large Cube 32kg per 24hr / 11.5kg Storage








Hilda W. –
Solid commercial kit. We have had it running for weeks with no issues.